Tankbil på vinterväg

Vi övar för att hantera drivmedelsbrist

Kommunen deltar 26–27 februari med en egen övning i samband med ”Holger”, ett regionalt träningstillfälle för att öva på att hantera krissituationer. Det påhittade scenariot omfattar snöstorm, drivmedelsbrist, desinformation och hot mot drivmedelsleveranser.

Kommunen arbetar på olika sätt och deltar i länsstyrelsens arbete för att samhället ska ha god beredskap och förmåga att hantera olyckor, störningar och kriser. Övning är en viktig del av förberedelserna och kommunens lokala samverkansövning med egen övningsledning är en del av träningstillfälle Holger. Krisledning med fokus på lägesbild, samverkan och kommunikation ingår i övningen för kommunen och andra deltagare.

− Vi övar på flera nivåer i kommunen: Central krisledning övar och flera av kommunens samhällsviktiga verksamheter övar samtidigt egen krisledning. Kommunen har många olika roller i en kris i och med alla verksamheter vi bedriver. Det är en utmaning att samtidigt vara en samordnad organisation, också i kommunikationen med medborgare och andra aktörer. Det är viktigt att öva för att se hur det fungerar, lära av erfarenheter och bygga beredskap, säger Erika Berg, beredskapssamordnare, Umeå kommun.

Central krisledning övar och flera av kommunens samhällsviktiga verksamheter övar samtidigt egen krisledning. Det är viktigt för att se hur det fungerar, lära av erfarenheter och bygga beredskap.

Bred samverkan i länet

Träningstillfälle Holger leds övergripande av länsstyrelsen och övriga kommuner i Västerbotten, Region Västerbotten, Polisen och Försvarsmakten deltar också. Deltagarna övar bland annat på att sammanställa lägesbilder, samordna och inrikta åtgärder, hantera desinformation och prioritera och fördela resurser.

Genom återkommande träningstillfällen kan kommunen och andra aktörer i Västerbotten öva på rutiner och samverkansformer vid samhällsstörningar. Det ger kunskap och erfarenheter och är ett sätt att identifiera eventuella brister hos varje aktör/i samverkan som sedan kan åtgärdas.

Holger har gett sju träningstillfällen sedan starten 2017. Tidigare scenarion har bland annat varit skogsbrand, kärnteknisk olycka, omfattande IT-attacker och sabotage mot dricksvattenförsörjning.

Sidan uppdaterades